How The Top Teams Fared Last Week

The is how the Top 15 teams in the Mississippi Prep Sports Source rankings fared this weekend.

The MPSS rankings are produced by Austin Bishop and Bobby Gray. Bishop has been covering high school sports in Mississippi since 1975, while Gray is a longtime follower of prep football in North Mississippi. The ranking service is in its third year and is subscribed to by 45 media outlets.

6A
1. South Panola (2-0) — Beat Colquitt County Ga 65-35
2. Meridian (2-0) — Beat Wayne County 26-6
3. Madison Central (2-0) — Beat Melrose Tenn 20-16
4. Olive Branch (1-0) — At Cocoa Fla
5. Oak Grove (1-0) — At Petal (0-1)
6. Petal (0-1) — Hosts Oak Grove (1-0)
7. Brandon  (1-1) — Lost to Pearl 27-24
8. Clinton (0-2) — Lost to Ridgeland 15-10
9. Ocean Springs (2-0) — Beat Tylertown 35-34
10. Southaven (2-0)  — Beat Center Hill 55-13
11. Natchez (2-0) — Beat Wilkerson County 34-7
12. Gulfport  (2-0) — Beat Gautier 45-6
13. Columbus (1-1) — Lost to Noxubee County 27-6
14. Harrison Central (0-1) — Lost to D’Iberville 35-6
15. Hancock (2-0) — Beat Long Beach 23-13

5A
1. West Point (2-0) — Beat Mainland Fla 14-0
2. West Jones (1-0) — Beat Northeast Jones 36-0
3. Wayne County (1-1) — Lost to Meridian 26-6
4. New Hope (0-1) — Lost to Tupelo 33-23
5. Moss Point (1-1) — Lost to Picayune 53-13
6. Ridgeland (2-0) — Beat Clinton 15-10
7. Picayune (1-0) — Beat Moss Point 53-13
8. Brookhaven (1-0) — Beat Franklin County 20-0
9. Oxford (2-0) — Beat Charleston 24-14
10. McComb (2-0) —Beat South Pike 35-6
11. Clarksdale (2-0) —Beat Greenville Weston 13-6
12. Neshoba Central (2-0) — Beat West Lauderdale 28-6
13. Callaway (2-0) — Beat Murrah 25-14
14. Long Beach (1-1) — Lost to Hancock 23-13
15. Pearl (1-1) — Beat Brandon 27-24

4A
1. Lafayette County (2-0) — Beat Trezevant Tenn 35-16
2. Noxubee County (2-0) — Beat Columbus 27-6
3. Greene County (1-1) — Lost to Vancleave 26-6
4. Forrest County AHS (1-1) — Lost to Bassfield 22-16
5. Purvis (2-0) — Beat East Marion 33-26
6. West Lauderdale (0-2) — Lost to Neshoba Central 28-6
7. Shannon (0-2) — Lost to Memphis East Tenn 50-20
8. North Pike (1-1) — Lost to Bay 14-7
9. Quitman (2-0) — Beat Heidelberg 39-0
10. Pontotoc (2-0) — Beat South Pontotoc 40-0
11. St. Stanislaus (1-1) — Beat Mendenhall 28-13
12. New Albany (2-0) — Beat Ripley 49-0
13. Northeast Lauderdale (2-0) — Beat Collins 16-14
14. Lawrence County (1-1) — Beat Warren Central 29-27
15. Louisville (0-2) — Lost to Starkville 34-0

3A
1. Charleston (1-1) — Lost to Oxford 24-14
2. Forest (2-0) — Beat Scott Central 47-0
3. Philadelphia (2-0) — Beat McClain 46-6
4. Franklin County (1-1) — Lost to Brookhaven 20-0
5. Tylertown (0-2) — Lost to Ocean Springs 35-34
6. Aberdeen (1-1) — Beat Ray Brooks 64-6
7. Morton (0-2) — Lost to Hazelhurst 34-0
8. Belmont (1-0) — Beat Mantachie 42-7
9. South Delta (1-1) — Lost to Hollandale Simmons 16-6
10. Water Valley (2-0) — Beat Coffeeville 28-0
11. Collins (1-1) — Lost to Northeast Lauderdale 16-14
12. Winona (2-0) — Beat J.Z. George 52-6
13. Velma Jackson (1-1) — Beat Canton 56-44
14. Raleigh (2-0) — Beat Mize 27-14
15. Corinth (0-1) — Lost to Senatobia 13-6

2A
1. Taylorsville (2-0) — Beat South Jones 20-3
2. North Forrest (2-0) — Beat Stringer 20-6
3. Puckett (2-0) — Beat Pelahatchie 47-6
4. Bassfield (1-1) — Beat  North Forrest 22-16
5. Calhoun City (2-0) — Beat Houston 41-0
6. West Bolivar (0-2) — Lost to Cleveland 12-7
7. Baldwyn (1-1) — Lost to Booneville 37-27
8. East Webster (2-0) — Beat West Oktibbeha 55-27
9. Eupora (2-0) — Beat Weir 40-14
10. Hollandale-Simmons (1-1) — Beat South Delta 16-6
11. Lumberton (2-0) — Beat West Marion 20-16
12. Wesson (1-0) — Beat Richland 12-6
13. Union (1-1) — Lost to Choctaw Central 30-10
14. Ackerman (1-1) — Lost to Durant 35-0
15. Pisgah (2-0) — Beat Edinburg 34-12

1A
1. Durant (2-0) — Beat Ackerman 35-0
2. Mt. Olive (0-1) — Open
3. Sebastopol (1-1) — Lost to Lake 13-6
4. Vardaman (2-0) — Beat Bruce 19-14
5. Nanih Waiya (0-2) — Lost to Kemper County 26-21
6. Okolona (1-1) — Lost to Byhalia 28-22
7. Smithville (1-1) — Beat Hamilton 15-12
8. French Camp (1-0) — Beat Montgomery County 52-42
9. Shaw (0-1) — Lost to Leland 20-6
10. Bogue Chitto (2-0) — Beat Enterprise Lincoln 28-7
11. Coffeeville (0-2) — Lost to Water Valley 28-0
12. Greenville St. Joe (0-2) — Lost to Madison St.Joe 14-6
13. Cathedral (2-0) — Beat Loyd Star 48-34
14. West Oktibbeha (1-1) — Lost to East Webster 55-27
15. Weir (0-2) — Lost to Eupora 40-14

MAIS OVERALL
1. Jackson Academy (2-0) — Beat Oak Forest Aca 36-20
2. Jackson Prep (2-0) — Beat MRA 14-12
3. MRA (1-1) —  Lost to Jackson Prep 14-12
4. Brookhaven (2-0) — Beat Copiah 53-26
5. Washington School (0-2) — Lost to River Oaks (La) 27-24
6. Simpson Academy (2-0) — Beat Wayne Aca 34-0
7. Pillow Academy (2-0) — Beat Oak Hill Aca 31-6
8. Trinity Episcopal (2-0) — Beat East Rankin 23-9
9. DeSoto School (2-0) — Beat Hebron Christian 43-8
10. Copiah Academy (1-1) — Lost to Brookhaven Aca 53-26
11. Magnolia Heights (2-0) — Beat Marshall Aca 35-19
12. Parklane (1-1) — Beat Centerville Aca 16-0
13. East Rankin (1-1) — Lost to Trinty Episcopal 23-9
14. Leake Academy (1-0) — Open
15. Oak Forest (La.) (1-1) — Lost to Jackson Aca 36-20

Speak Your Mind

* Copy this password:

* Type or paste password here:

49,481 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress